تبلیغات
زیــــوم - طناب کشی سیاسی در گیلارلو

زیــــوم
 
خبری ، سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، تحلیلی وآموزشی

دریاچه  زیبای گیلارلو نگین منطقه نمونه گردشگری گیلارلوی گرمی مغان علاوه بر قابلیت توریستی، منبع آب غنی برای اراضی عطشان کشاورزی به شمار می رود اما صرفا به علت کشمکش سیاسی منطقه بلااستفاده مانده است.

علی رغم اتمام مطالعه و تدوین طرح استفاده از آب گیلارلوبرای آبیاری اراضی کشاورزی و صرف 40 میلیارد ریال برای خرید لوله های انتقال آب که سالهاست در محوطه جهاد کشاورزی این شهرستان خاک می خورد همچنان فریاد العطش زمین های کشاورزی بلند می شود اما هرگزعرق شرم بر پیشانی مسوولان نمی نشیند.

 

حجتی وزیر جهاد کشاورزی در خردادماه سال 93 در اوج خشکسالی حاکم بر مغان در بازدید ازسد گیلارلو با اظهار تعجب و تاثر از بلااستفده ماندن دریاچه در شرایط بحران، مسوولان استانی و شهرستانی را به استفاده سریع از دریاچه گیلارلو برای آبیاری زمین های تشنه مجاب کرد و بر اساس سابقه خبر مذکور که در خبرگزاری رسمی کشور منتشر شد فرماندار وقت گرمی مغان از رفع مشکل معارض اجتماعی مالکین اراضی پایاب خبر داد و رئیس سازمان جهادکشاورزی استان نیز به آغاز آبیاری اراضی مذکور در سطح 550 هکتار قول مساعد داد.

این وعده های نقل و نبات گونه که صرفا به منظور کاستن از التهاب و عکس العمل تند وزیر به بی مسوولیتی مسوولان داده می شد همچنان بعد از گذشت بیش از یکسال محقق نشده است و جالب اینکه مسوولان بجای آشکار ساختن کشمکش سیاسی بر سر گیلارلو،  اختلاف ساختگی مالکان اراضی را بهانه قرار داده و پشت آن پنهان می شوند.

واقعیت امر این است که دلیل بلااستفاده ماندن طرح انتقال آب گیلارلو به حواشی دریاچه، سهم خواهی نمایندگان وقت برای آبیاری زمین های هواداران خود می باشد و نباید فرد خاصی را در این خصوص متهم قرار داد.

آبرسانی به زمین های حاشیه و پایاب گیلارلو از هر ضلع این دریاچه که آغاز شود به ضرر هواداران یک نماینده و به نفع طرفداران نماینده دیگر تمام می شود و ادامه دار بودن این طناب کشی سیاسی عملا چشم تشنه زمین ها را در حسرت دریاچه قرار داده است.

گیلارلو از حیث گردشگری نیز از آلودگی سیاسی مصون نمانده و دیرسالی است که حاشیه دریاچه زیبایش که مامن گردشگران و مکمن پرندگان مهاجر است به زیر شخم و کشت می رود و آب و خاک رایگان منطقه نمونه گردشگری مصوب دولت در مقابل دیدگان کم سوی اداره حفاظت محیط زیست که دود ماسه شویی های انگوت را از مسافت دورمی بیند اما تاخت و تاز تراکتورها بر ساحل گیلارلو را مشاهده نمی کند به یغما می رود.

عیسی پاشاپور


نوشته شده در تاریخ شنبه 6 تیر 1394 توسط حسین پورصادق زیوه