تبلیغات
زیــــوم - 320 هکتار، سطح باغات مثمره انگوت غربی

زیــــوم
 
خبری ، سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، تحلیلی وآموزشی
رئیس مرکز جهاد کشاورزی قره‌آغاج گفت: سطح باغات این منطقه در حدود 450 هکتار است که از مقدار 320 هکتار مثمره و 130 هکتار غیرمثمره می‌باشد.

پرویز محمدی، رئیس مرکز جهاد کشاورزی قره‌آغاج شهرستان مغان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سیفار اظهار کرد: این مرکز با حوزه عمل 34020 هکتار در موقعیتی قرار گرفته که یکی از رودخانه های دایمی و پرآب دره رود در آن واقع گردیده و احداث سدعمارت در آینده تاثیرات شگرفی در منطقه و توسعه کشاورزی و باغداری آن ایفا خواهد کرد.

وی افزود: این حوزه با 87 روستا و قشلاق علاوه بر کشاورزی در زمینه دامداری نیز از رشد زیادی برخوردار بوده و بیشتر نیز بصورت دام سبک و کوچ به ییلاقات سبلان مشغول می باشند.

وی با اشاره به میزان باغات بخش انگوت دهستان قره آغاج ، اظهار کرد: سطح باغات منطقه درحدود 450 هکتار که از 320 هکتار مثمره و 130 هکتار غیرمثمره می باشد.

محمدی گفت: این منطقه دارای  10  مزرعه پرورش ماهی  با تولید سالانه 60 تن  و 11 واحد دامداری و مرغداری صنعتی می باشد و اخیرا نیز یک واحد پرورش بوقلمون گوشتی در حال اتمام مراحل ساختمانی می باشد.

وی منابع آبی این منطقه را دو رودخانه دایمی و 11 رشته قنات و 160 چشمه و 76 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و 20 استخر ذخیره آب عنوان کرد.

این مسئول اظهار کرد: این حوزه با دو واحد کارخانجات و صنایع تبدیلی پنیرسازی و شیرپزی زیوه و کارخانه برنجکوبی قره‌جاغلو نقش مهمی در خرید شیر تولیدی و شالیکوبی برنج منطقه ایفا می‌کند.

وی  تولیدات کشاورزی منطقه قره‌آغاج در بخش زراعی را شامل غلات حبوبات و علوفه بالغ بر 32000 تن، در بخش باغات بالغ بر 960 تن و در بخش دامداری 5200 تن گوشت و شیر اعلام کرد.

وی یادآور شد: در سال گذشته متاسفانه بدلیل سرمازدگی شدید کلیه باغات دچار آسیب شده و تولید در سطح قابل ملاحظه ای نبوده است ولی خوشبختانه در سال زراعی جدید هم وضعیت زراعت و هم باغات در سطح ایده ال بوده و انتظار می رود امسال بالاترین عملکرد را داشته باشیم.

رئیس مرکز جهاد کشاورزی قره‌آغاج گفت: در خصوص استفاده آبیاری های نوین متاسفانه بدلیل عدم تامین اعتبار در سال های گذشته اجرای این طرح‌ها متوقف شده بود که خوشبختانه از سال گذشته با تامین اعتبار و اختصاص تسهیلات بلاعوض از محل صندوق توسعه کشاورزی تا سقف 85 درصد این طرح روند خوبی را طی و در کل نزدیک به 30 هکتار از باغات از سیستم قطره ای استفاده می نمایند و پیش بینی می شود با توجه به درخواست‌های که در خصوص کشت باغات جدید وجود دارد این میزان به 60 هکتار افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به بارندگی‌های مناسب و وضعیت خوب و ایده آل زراعت در منطقه انتظار می‌رود تولید محصول گندم در زمان برداشت سال‌جاری 18000 تن، جو 5400 تن، برنج 1750 تن، حبوبات 1500 تن باشد.

وی آمار کشت محصولات کشاورزی در سال زراعی جدید را 8000 هکتار گندم دیم، 2500 هکتار گندم آبی، 2000 هکتار جو دیم، 1000 هکتار جو آبی،  4000 هکتار آیش و تناوب و 8 هکتار کلزای آبی اعلام کرد.

وی ادامه داد: امسال در خصوص کشت دانه های روغنی از جمله آفتابگردان دولت مبلغ 25000 ریال یارانه جهت خرید بذر آن اختصاص داده و قیمت تضمینی خرید محصول تولید نیز از قرار کیلویی25000 ریال خریداری خواهد شد و پیش بینی می شود در روستاهای جنوب غربی دهستان قره آغاج میزان 100 هکتار به کشت این محصول و بیش از 150 هکتار نیز به کشت ماش و لوبیا دیم اختصاص یابد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 توسط حسین پورصادق زیوه