تبلیغات
زیــــوم - شلیل، محصول غالب باغات مثمره گرمی/نقش دکتر سیدی در ترویج باغداری علمی

زیــــوم
 
خبری ، سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، تحلیلی وآموزشی

خاک حاصلخیز،نیروی انسانی و حتی منبع غنی آب نیز بدون دانش و تخصص نمی تواند در تبدیل یک شهرستان به قطب میوه استان موثر باشد.

بر اساس اعلام کارشناسان امر، سطح باغات مثمره و غیر مثمره گرمی مغان بالغ بر دو هزار و 428 هکتار برآورد می شود که عمدتا بصورت خودرو،دیم و سنتی می باشد.

با حضور و فعالیت دکتر میرناصر سیدی رکوددار برداشت محصول شلیل کشور در گرمی تنها در سال گذشته 250 هکتار بر سطح باغات میوه این شهرستان افزوده شده و حدود 20 میلیارد ریال تسهیلات برای ایجاد این باغات اختصاص یافته است.

در این رابطه 71 متقاضی تسهیلات از سوی کارگروه توسعه کشاورزی گرمی به بانک های عامل معرفی و با دریافت وام، زمینه اشتغال آنها فراهم شده است.

باغات شلیل آزادلو در سطح 16 هکتار به عنوان  نخستین برگ از کارنامه درخشان میرناصر سیدی دکترای کشاورزی و اصلاح نباتات، الگویی برای علاقمندان به احداث باغات میوه محسوب شده و در استمرار توسعه باغات مثمره، شلیل به نوع غالب محصولات درختی گرمی تبدیل شده است.

این کارآفرین برتر و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل علاوه بر اجرای بیش از 160 هکتار باغات مثمره، باغداران منطقه را با مشاوره رایگان از دانش عالی خود بهره مند کرده و مردم را به قابلیت های آبی و خاکی و گنجینه خفته در خاک این شهرستان متوجه ساخته است.

بی شک حمایت های اداری و مالی دولت تدبیر و امید از باغدار موفق کشور، او را در ایجاد و راه اندازی صنایع تبدیلی، بسته بندی،ذخیره سازی میوه،درمان بیکاری و رونق اشتغال و درآمد در شهرستان ترغیب خواهد کرد.

با کارآفرینان به مهربانی بنشینیم و برخیزیم.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 18 خرداد 1394 توسط حسین پورصادق زیوه